Болгарія

Болгарія - це дивовижна країна, відпочинок в якій має ряд переваг. По перше, Болгарія поєднує в собі всі види відпочинку - тут є і літній відпочинок, який представлений великою кількістю курортів на будь-який смак і бюджет, і зимові гірськолижні курорти з трасами різної складності. По-друге, країна займає друге місце в світі по кількості мінеральних джерел. По-третє, вона займає третє місце в Європі за кількістю архітектурних пам'яток і культурних спадщин.

Для українського туриста відпочинок в цій райдужній країні видасться раєм - подібність мови, добродушність місцевих мешканців, високий рівень європейського обслуговування створять тільки позитивні спогади про відпочинок.

В літній час,  починаючи з травня і закінчуючи вереснем, Болгарія пропонує туристам незабутній відпочинок на золотих пляжах Чорноморського узбережжя. За чистоту пляжів і морську воду, яка відповідає стандартам якості, багато пляжів Болгарії отримали міжнародну нагороду «Блакитний прапор».

Любителі гірськолижного відпочинку зможуть насолодитися різноманіттям трас для катання на зимових курортах Болгарії в період з грудня по березень.

Болгарія запрошує відвідати всіх бажаючих відчути всі переваги комфортного і приємного відпочинку за прийнятні ціни, відвідати різноманітні екскурсії, які дозволять дізнатися про багату історію країни. При цьому туристи зможуть насолодитися високим рівнем європейського сервісу.

Цікаві місця:

Болгарію не дарма називають країною контрастів, саме тут зібрано незвичні місця, до яких хочеться доторкнутися і насолодитися їх красою. Скалисті гори, золоті піщані пляжі , загадкові печери, тихі дзеркальні озера, швидкі річки і родючі рівнини-все це гарні місця Болгарії. Крім цього, місця відпочинку в Болгарії приваблюють туристів з усього світу і численними мінеральними джерелами, унікальним кліматом і бальнеологічними курортами: Хісар, Санданскі, Велінград і Девін.

Одним з кращих місць Болгарії по праву вважається Диявольський міст. Як можна здогадатися по назві, це місце оповите легендами, а його походження пов'язане з таємничими потойбічними силами. Одні вважають, що на одному з каменів на цьому мості видніється відбиток ступні самого Диявола, а інші впевнені в тому, що колись в цей міст була замурована тінь гарної дівчини, яка прислуговувала його автору.

Ще одне гарне місце Болгарії-Басарбовський монастир, який розташований в долині річки Лом і який налічує триста приміщень. Дата заснування цього монастиря відноситься до часів правління царя Іоанна-Олександра. Для тих, хто надає перевагу відпочивати в спокійних і тихих місцях ідеально підійде село Арбанасі в Болгарії. Знаходиться воно в Великотерновській області і було засноване албанцями в XV столітті. Особливою популярністю тут користуються святі місця: церква Різдва Христового, церква святих Архангелів Михаїла і Гавриїла, церква святого Георгія.

Варна - це ще одне цікаве місце в Болгарії, велике курортне і портове місто, яке ще в сорокових п'ятдесятих роках минулого століття називалося Сталін. Історія міста Варни унікальна і сповнена численними історичними фактами. Наприклад, в третьому столітті до нашої ери це місто залежало від Римської імперії і Македонії, а в 681 році його відродив болгарський хан Аспарух.  В 1391 році Варну завоювало військо Османської імперії, а в 1828 стало власністю Російської імперії, в якої відвоювати його намагались Франція і Великобританія.

Цікаві факти про Болгарію:

 • За кількістю  об'єктів, які оберігаються ЮНЕСКО, Болгарія займає 3-тє місце в Європі, після Греції і Італії.
 • Дійсно, в Болгарії дуже дружелюбно і уважно відносяться до українців. Болгари охоче заводять розмову на будь-яку тему і завжди готові відповісти на задане Вами запитання. Багато Болгар добре знають російську мову.
 • Окрім болгар в селах і маленьких містах живуть помаци. Це суміш турків і болгар, які сповідують іслам. Як правило, чоловіки носять штани-шаровари яскравих забарвлень, жінки пов'язують на голову білу хустку з бахромою. Не дивлячись на те, що вони дуже боязкі і бояться поліції, краще з ними не мати справ.
 • Кава і густе молоко («кісело мляко»)- два головних безалкогольних напої в Болгарії. Їх п'ють всюди і завжди.
 • Національний і найулюбленіший алкогольний напій-ракія. Рецепт її виготовлення ґрунтується на вині і фруктовому соку.
 • Дієслово «Карам» має значення: жити,їхати, навчатися, заробляти та багато іншого. Хоть це і дивно, проте досить часто легко можна здогадатись про зміст речення.
 • Сніданок і улюблений перекус болгар- банічка- булочка з запашного тіста, частіше за все виготовляється з бринзи.
 • На свята прийнято випікати баніту  (теж саме, що банічка, тільки велика). Улюблений звичай всіх болгар на Різдво-баніца з передбаченнями або монетами.
 • Мастіка - ще один національний напій. Являє собою анісову горілку, яку п'ють з айраном (традиційним болгарським кефіром). Серед українців знайдеться безліч шанувальників цього напою, так само як і ненависників.
 • Слід проявити пильність при покупці свіжого молока, іноді воно буває вельми сумнівної якості. Решта болгарських продуктів ніяких побоювань, як правило, не викликають.
 • Цікавий парадокс з ресторанами: заклади з помпезними інтер'єрами, найчастіше пропонують огидну кухню, а ось в простих національних механах по-справжньому смачно.
 • Як такого сиру в Болгарії нема, замість нього є своєрідний молочний продукт «Ізваре».
 • Головні національні свята: 2 червня - День Ботева (день полеглих за свободу Болгарії) та 6 травня - Георгіїв День. Проте 8 березня зовсім не національне свято, а звичайнісінький робочий день.
 • Слово «гора» з болгарського на українську перекладається як «ліс». «Майка» означає «мама», «направо» - «прямо». Цікаво також, що на «так» головою кивають як на «ні». «Так-так» в Болгарії означає стовідсоткове «ні».
 • Болгари дуже не пунктуальні. Вони часто запізнюються, це в них звичайна річ.
 • Найкраще болгарське таксі називається «Ок Супертранс», зазвичай в ньому нема накрутки.
 • На свята в місті завжди тихо і спокійно. Всі мешканці міст їдуть в село або на дачу, де прийнято запікати фаршироване ягня, співати народні пісні і танцювати. Як правило, свята болгари проводять великими і дружними компаніями, цілими сім'ями, від малого до великого. Крім того, національна музика в Болгарії у великій пошані, причому у всіх поколінь. Всі урочистості, як правило, проходять під «народні співи».
 • Серед молоді найпопулярніші коктейлі ті, до складу яких входить морквяний сік. Основним інгредієнтом в них може бути віскі, ром або текіла.
 • Болгарія - один з найбільших виробників вин в східній Європі. Ця країна експортує 80-85% всіх вироблених вин.
 • Троянда - один із символів Болгарії. Один з найбільших в світі виробників трояндового масла - Долина Троянд біля міста Казанлик. Якість даного масла визнано найкращим в цілому світі. Збір трояндових квітів завжди супроводжується піснями.
 • В Болгарії не прийнято відповідати «я не знаю» і тому вважається нормою, якщо на ваше запитання «як пройти?» або «де знаходиться?» Вам скажуть неправду або неточно. І не ображайтеся, якщо вас обдурили. Просто не хотіли образити Вас категоричною відмовою.
 • Три єдині країни в світі, де грають на волинці, - це Шотландія, Ірландія і Болгарія.
 • Винахідник першого електронного комп'ютера Джон Вінсент Атанасов (John Vincent Atanassoff) народився в Болгарії.

Географічне розташування Болгарії

Республіка Болгарія знаходиться в північно-східній частині Балканського півострова і омивається Чорним морем. Має кордони з країнами: на півночі - з Румунією, на півдні - з Туреччиною і Грецією, на заході - з Македонією і Сербією.

Клімат Болгарії

Клімат Болгарії помірно-континентальний і є сприятливим для самих різноманітних видів туризму - в зимовий період низька температура повітря і велика кількість снігу; літній період характеризується ідеальними кліматичними умовами на Чорноморському узбережжі.

У країні середній рівень опадів - найбільша кількість припадає на травень, найменше - на лютий.

Населення Болгарії

За даними 2015 року населення Болгарії становить 7,128 мільйона чоловік.

При цьому чисельність чоловічого населення становить 48,3%, а жіночого - 51,7%.

Етнічний склад населення: 86% становлять самі болгари, 10% - турки, 5% - цигани, а так само греки, вірмени, росіяни, румуни, українці та євреї.

Мова Болгарії

Офіційною мовою Болгарії є болгарська. Так само в країні розмовляють англійською і російською мовами. Англійською мовою - володіє не все населення, в основному молоде покоління, а російською в більшості випадків літнє покоління, яке в школах при СРСР вивчало російську мову.

Релігія Болгарії

Велика частина населення Болгарії сповідує православ'я (83,96%). Католики становлять 0,85% від населення країни, так само є протестанти - 1,12%. Приблизно 2% населення сповідують іслам (суніти - 0,03%, шиїти - 1,48%).

Часовий пояс Болгарії

Болгарія, так само як і Україна, знаходиться в часовому поясі - UTC + 02: 00 (східноєвропейський час).

Валюта Болгарії

Національною валютою Болгарії є болгарський лев, який дорівнює 100 стотинкам.

Курс лева прив'язаний до євро і становить приблизно 1,9 левів за 1 євро.

Митні обмеження Болгарії

Згідно митних правил Болгарії дозволяється ввозити без мита:

 • 200 сигарет або 50 сигар, або 250 г тютюну для авіамандрівників; 40 сигарет або 10 сигар, або 50 г тютюну для в'їжджаючих морем або наземним транспортом.
 • 1 л міцних спиртних напоїв або 2 л алкоголю міцністю до 22 градусів, 4 л неігристих вин, 16 л пива.
 • товарів на суму до 300 €, якщо ви в'їжджаєте в країну по суші і на 430 € - при перетині кордону на літаку або морем.

При в'їзді в країну потрібно декларувати коштовності, комп'ютери, відеокамери та інші дорогі речі.

Заборонено провозити:

 • наркотики;
 • зброю;
 • ліки, крім тих, які призначені для особистого користування;
 • м'ясні та молочні продукти, крім дитячого харчування та того, що необхідно людині з медичних міркувань;
 • предмети, які представляють художню або історичну цінність.

Не дозволяється ввозити і вивозити національну болгарську валюту. Іноземну валюту можна ввозити в будь-якій кількості, але якщо сума більше 3000 $, її потрібно декларувати.

Свята, події, фестивалі Болгарії

1 січня - Новий Рік
6 січня - Свято Богоявлення
8 січня - Бабіндень
14 лютого - День всіх закоханих
19 лютого - День Васила Левского
22 лютого - Прощена неділя
28 лютого - Тудоріца
1 березня - Свято приходу весни
3 березня -День звільнення Болгарії від османського ярма
8 березня - Міжнародний жіночий день
25 березня - Благовіщення Пресвятої Богородиці
1 квітня - День сміху
4 квітня - Лазаріца
12 квітня - Пасха (рухома дата, в 2015 році це 12 квітня)
16 квітня - День Конституції
1 травня - День праці
6 травня - День святого Георгія Побідоносця
24 травня - День слов'янської писемності і культури
25 травня - Фестиваль троянди
1 червня - Міжнародний день захисту дітей
29 червня - Петровдень
9 серпня - Свято Військово-морського флоту
6 вересня - День об'єднання
22 вересня - День незалежності
1 листопада - День народних будителів
8 грудня - День студента
24 грудня – Святий вечір
25 грудня - Різдво Христове

Кухня Болгарії

Болгарія прославилася своєю кухнею на весь світ. Тут є і велика кількість овочів: болгарський перець, помідори, баклажани, цвітна капуста, морква, кабачки. З овочів роблять різноманітну кількість салатів, найпопулярнішим з яких є Шопский салат ( «шопська салата»).

Ще одним популярним блюдом Болгарії є холодна зупа«Таратор» - суміш з товчених волоських горіхів з нарізаними свіжими огірками з додаванням дрібно нарубаного часнику і кропу. Все це заправляється кислим молоком ( «киселі мляко»).

Так само дуже популярні м'ясні страви, представлені у великому виборі виборі - «кебапче» - люля-кебаб на болгарський мотив; «Гювеч» - тушковане м'ясо з картоплею, овочами, помідорами і часником; «Каварма» - в глиняних горщиках м'ясо запікається з цибулею, болгарським перцем з додаванням червоного вина; «Мусака» - картопляна запіканка з рубаним м'ясом або сиром; «Сач» - на спеціальній болгарської сковорідці, яка так і називається - Сач - м'ясо смажиться з різними овочами, томатами і грибами.

Для любителів солодощів є так само великий вибір: східні солодощі (пахлава, тулумба і інші), різноманітні тістечка і торти.

Для того щоб відчути весь колорит болгарської національної кухні обов'язково слід відвідати цю чарівну країну.

Транспорт Болгарії

Залізничний та автомобільний транспорт є основними видами транспорту Болгарії. У містах і курортах курсують автобуси, тролейбуси і трамваї. У столиці Болгарії Софії є метро - одна гілка.

На курортах і в містах так само розвинене таксі - жовтого кольору з традиційними «шашечками». Орієнтовна вартість таксі в Болгарії: 2-3 болгарських лева за 1 кілометр пробігу.

Магазини та покупки Болгарії

В Болгарії працює близько 30 великих торгових центрів з розвиненою інфраструктурою, в якій є магазини, різні бутіки, а так само кінотеатри, всілякі ресторани і кафе швидкого харчування, гіпермаркети і різноманітні розважальні центри. Основна їх кількість знаходиться в столиці Софія, але їй не поступаються такі курортні міста як Варна і Бургас.

У зимових курортах не така велика кількість торгових центрів і магазинів, проте, в Банско все ж можна знайти, де здійснити шопінг.

Години роботи установ / магазинів Болгарії

Магазини в Болгарії працюють з понеділка по п'ятницю. В суботу, найчастіше, короткий день. Але, якщо мова йде про магазини на курортах, то вони найчастіше працюють без вихідних до 22:00. Так само є безліч продуктових магазинів, які працюють в режимі «Non Stop».

Банки в Болгарії працюють з понеділка по п'ятницю з 08:00 до 11:30 і з 14:00 до 18:00. У суботу робочий графік з 08:00 до 11:30.

Корисні телефони Болгарії

 • Поліція - 166
 • Швидка допомога - 150
 • Пожежна охорона - 160
 • Дорожня допомога - 146
 • Єдиний Європейський номер екстреної допомоги - 112
 • Довідкова за телефонами: 11800

Посольство Болгарії в Україні:

01023, м. Київ, вулиця Госпітальна, 1
тел .: (+ 38-044) 246-72-37, 235-22-02

Консульський відділ Болгарії в Україні:

Адреса: 01023, м. Київ, вулиця Госпітальна, 1
Тел .: (+ 38-044) 246-72-37, 235-22-02
Факс: (+ 38-044) 235-51-19

Посольство України в Болгарії:

Адреса: Республіка Болгарія, 1618, Софія, ЖК «Овча купіль», вул. Боряна, 29
Тел .: + 10-359 (2) 955-94-78; + 359 2 955 93 54, +359 2 818 68 27.
Факс: + 10-359 (2) 955-52-47.
E-mail: emb_bg@mfa.gov.ua, emailin@ukr.cit.bg
Веб-сайт: http://www.ukramb.bol.bg

Зв'зок і комунікації Болгарії

В Болгарії є 3 основні мобільні мережі - Globul, М-Teл і VivaCom.

Тарифи операторів:

Globul - вартість sms-повідомлення - 22 стотинки; вартість однієї хвилини розмови - 23 стотинки на номери 5-ти друзів і 39 стотинок на всі інші номери Болгарії.

М-Teл - вартість sms-повідомлення - 18 стотинок на телефони М-Тел та 25 стотинок на телефони інших операторів і міжнародні телефони; вартість однієї хвилини розмови - 23 стотинки на дзвінки 5-ти друзям, у яких такий же оператор і 54 стотинки на дзвінки інших операторів.

VivaCom - вартість sms-повідомлення - 14 стотинок; вартість однієї хвилини розмови - 10,8 стотинок.

Найдешевший мобільний оператор - VivaCom, але найпопулярнішим є все ж оператор Globul.

Безкоштовний Wi-Fi в Болгарії є в більшій кількості готелів (в холі), а так само в багатьох ресторанах і кафе.

Харчування Болгарії

Болгарська кухня відрізняється своєю різноманітністю страв, великими порціями, а так само прийнятними цінами. В середньому чек в кафе Болгарії становить від 8 до 10 левів. Наприклад, вартість салату «Цезар» буде близько від 7 до 9 левів, салат «Шопський» від 5 до 7 левів, ціни на основні страви варіюються від 12 лев. Сума чайових становить: 10% від суми замовлення.

Так само варто звернути увагу, що ціни на харчування в Болгарії залежать від популярності закладу і курорту - чим більший і популярніший курорт, тим вище будуть ціни. Так, наприклад, харчування на Золотих пісках обійдеться Вам трохи дорожче, ніж харчування на півострові Созополь.

Медицина Болгарії

Більшість медичних закладів в Болгарії є приватними, лікування в них платне, в зв'язку з цим рекомендуємо всім туристам оформляти медичне страхування перед поїздкою.

Однак платна медицина має ряд переваг і основне з них це якість надання послуг. Рівень кваліфікації медичного персоналу в клініках Болгарії на високому рівні, сучасне обладнання, широкий спектр медикаментів, а також європейський рівень обслуговування.

Туристам при настанні страхового випадку необхідно звернутися за телефонами, які вказані в страховому полісі, який вони придбали перед поїздкою до Болгарії.

Курорти Болгарії

Курорти Болгарії можна поділити на Північне узбережжя і Південне узбережжя.

До Північного узбережжя відносяться такі курорти:

 • Балчик
 • Албена
 • Кранево
 • Золоті піски
 • Рів'єра
 • Сонячний день
 • Святий Контантін і Олена

До Південного узбережжя відносяться такі курорти:

 • Огляд
 • Еленіте
 • Святий Влас
 • Сонячний берег
 • Несебр
 • Помор'я
 • Созополь
 • Дюни
 • Приморсько

Пам'ятки Болгарії

 • Долина троянд - простягається від підніжжя гори Стара Планіна до гори Средна гора. Знаходиться поруч з містом Казинлик. В Долині можна придбати оригінальні сувеніри - в'язані вручну мереживні скатертини та штори. Крім того, в цьому краї поширені гончарство і різьблення по дереву.
 • Монастир Аладжа - знаходиться на території сучасного природного парку в 15 км від Варни, в сусідстві з курортним комплексом «Золоті піски». Монастир був висічений у стрімкій скелі християнами-відлюдниками приблизно в 4 столітті. Монастир Аладжа - одне з відвідуваних туристичних місць Болгарії. Середньовічна обитель християн добре збереглася і повністю відкрита для мандрівників. Біля входу в монастир знаходиться музей, присвячений історії обителі.
 • Собор Св. Софії - вважається найбільшою історичною і культурною цінністю не тільки болгарської столиці і самої Болгарії, але і всього православного світу. Це одна з найстаріших діючих православних церков на світі. Знаходиться вона в столиці Болгарії - в місті Софія.
 • Рильський монастир - головна святиня Болгарії. Це чоловічий монастир, і розташований він в горах Ріла приблизно в 120 км від болгарської столиці - Софії.

Пам'ятки Болгарії, батьківщини всесвітньо відомого гладіатора Спартака і давньогрецького легендарного героя Орфея, - це цікаві міста; унікальні пам'ятки культури, що сягають корінням в античність; прекрасні природні пам'ятки, частина з яких знаходиться під охороною ЮНЕСКО; вражаюча релігійна архітектура і багато іншого. Відвідати все і відразу за одну поїздку, навіть в разі довгого відпочинку на узбережжі, навряд чи вдасться, тому варто заздалегідь вибрати цікаві для огляду місця.

Безпека Болгарії

Відпочинок в Болгарії по праву вважається безпечним для мандрівників, але варто дотримуватися деяких правил:

 • Туристам, які подорожують на своєму автомобілі, слід не ігнорувати автомобільні стоянки. У разі якщо буде не правильно припаркований автомобіль, його може забрати евакуатор.
 • Радимо туристам міняти гроші міняти безпосередньо в банках і обмінних пунктах і уникати обміну валюти в кабінках з написом «Change», так як в них може бути комісія за операцію.
 • В разі якщо Ви користуєтеся послугами таксі і у водія немає фіксованого тарифу, то необхідно відразу обумовити з ним вартість Вашої поїздки.
 • Так само рекомендуємо під час Вашого відпочинку в Болгарії стежити за своїми особистими речами і не залишати їх без нагляду.